Str. druga wykładów Prof Andrzeja Januszajtisa.

Historia kultury gdańskiej - gdańska kultura historyczna. Także podcasty.

Str. druga wykładów Prof Andrzeja Januszajtisa.

Postprzez Kazimierz Zagórski » 4 kwi 2012, o 20:30

Obrazek
Profesor Andrzej Januszajtis
===============================================================================
KOŚCIÓŁ ŚW. Jakuba W GDAŃSKU.


20 lutego 2013 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury prof. Andrzej Januszajtis wygłosił wykład poświęcony zespołowi Kościoła i Szpitala pod wezwaniem Świętego Jakuba, który był kościołem niejako branżowym wyjątkowo określającym charakter portowego miasta. Kościół założony przez gildię szyprów a prowadzony przez Ojców Dominikanów. Przy kościele powstał także szpital, który przeznaczony by dla ludzi morza. Profesor Januszajtis przedstawił niezwykle dramatyczne dzieje kościoła, który przeszedł także między innymi proces desakralizacji pełniąc funkcje biblioteki i szkoły morskiej.
W tym miejscu zapowiadam nadrobić zalęgłości wynikające z moich wagarów i absencji na wykładach profesor Januszajtisa i wynikające tego luki w publikowanych w dziale patrycjat tych wykładów. Jest to możliwe dzięki uprzejmości i niezawodnej obecnością Pana Mirosława Koźbiała, który rejestruje wideo wykłady profesora i który był uprzejmy specjalnie dla Radia Patrycjusz wypreparować ścieżki dźwiękowe ze swoich nagrań.Obrazek
KOŚCIÓł ŚW. JAKUBA(fotografia sprzed II Wojny Światowej)

Poniżej podcast zawierający tę audycję.
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓


Wszystkie ilustracje pochodzą ze zbiorów prof A. Januszajtisa i są prezentowane w kolejności przedstawionej podczas wykładu.

_________________________________________________________________________________________
KOŚCIÓŁ ŚW. ELŻBIETY W GDAŃSKU.


Wykład wygłoszony przez profesora Andrzeja Januszajtisa w NCK w dniu 16 stycznia 2013 r. poświęcony był zespołowi Św. Elżbiety Tutyńskiej czyli historycznie: kościołowi, szpitalowi dla osób starych i domowi dziecka.
Jak zwykle, w bardzo bogatym faktograficznie wykładzie, prof. Januszajtis zawarł historię kościoła osadzoną w historyczno - obyczajowym anturażu wielu epok oraz związkach kościoła ze znamienitymi lub mniej znamienitymi obywatelami miasta. Jak się okazuje ten aktualnie niepozorny kościółek dysponował ogromnym majątkiem nieruchomym stanowionym źródło dochodu zakonu, który przez kilka wieków zapewniał utrzymanie, wychowanie i wykształcenie tysiącom sierot.
Zapraszam do wysłuchania pełnej „retransmisji” tego wykładu.Obrazek
Kościół Św. Elżbiety (fotografia sprzed II Wojny Światowej)

Poniżej podcast zawierający tę audycję.
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓


Wszystkie ilustracje pochodzą ze zbiorów prof A. Januszajtisa i są prezentowane w kolejności przedstawionej podczas wykładu.

________________________________________________________________________________________________

KOŚCIÓŁ MARIACKI W GDAŃSKU.
Obrazek

Marcowy (2012 r.)wykład Prof. Andrzeja Januszajtisa, to przebogata historia sztuki gdańskiej i europejskiej, której teatrem na przestrzeni wieków był Kościół Mariacki w Gdańsku.
To także historia powojennych zniszczeń i wznoszenia się z pyłu, gruzów i popiołów tej największej ceglanej świątyni siata oraz historia ordynarnej grabieży a także tej, która odbywała się w majestacie prawa prawem kaduka, poprzez przejmowanie dzieł sztuki sakralnej przez muzea krajowe i zagraniczne.
Przepraszam z góry za ewentualne błędy w opisie slajdów, wynikające z faktu, iż nie jestem znawcą przedmiotu. Sam będę starał się je poprawić lub uzupełnić.
Proszę o zgłaszanie korekty pocztą elektroniczną (kazimierz.zagorski@radiopatrycjusz.pl)Poniżej podcast tego wykładu.
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

Wszystkie ilustracje pochodzą
ze zbiorów prof. Andrzeja Januszajtisa.______________________________________________________________________________________________________
Kazimierz Zagórski
Avatar użytkownika
Kazimierz Zagórski
Administrator
 
Posty: 306
Dołączył(a): 22 sty 2010, o 00:15
Lokalizacja: Gdańsk.

Powrót do Patrycjat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron